Velikonoční zamyšlení – Anamnese
V postní době před Velikonočními svátky se celý křesťanský svět připravuje na tento Velikonoční svátek. V rámci těchto příprav, také jednou proběhl, na mnoha televizních stanicích film Jesus-superstar. Jak už to bývá, film se líbí i nelíbí. Někdo komu se nelíbí, a kdo je kritizoval, se pohoršil zvláště nad scénou Poslední večeře. Zdálo se mu, že je to vědomé popření eucharistie. Ze skutečné přítomnosti Kristovy v eucharistii udělali jen jakousi lacinou vzpomínku.
Zde bych si chtěl pomoc bulharským pravoslavným liturgistou Bobrinským, který ve své knize O slavnostech církevního roku píše: „V obřadech církev se o Vánocích Kristus skutečně rodí a o Velikonocích skutečně umírá.“ Nazývá to „eucharistickým charakterem“ obřadu církev. Ten výraz je příznačný. Je si totiž dobře vědom, že plné zpřítomnění Krista je jen v eucharistii, což se děje způsobem zvláštním, svátostným, a tím se památka stává plnou skutečností. Z eucharistie se pak tato přítomnost Kristova života jakoby rozlévá do všech obřadů církve.
Setkávají-li se pravoslavní věřící s věřícími jiných křesťanských církví, kteří jdou slavit večeři Páně – mši, jako památku smrti Kristovy, můžeme klidně přiznat, že i pravoslavná liturgie – mše má ten samý úmysl. Navíc jsou to dnes pouze pravoslavní křesťané, kteří mají a věří ve svátostnou sílu kněžství. Tato síla, která je působením Krista věčně žijícího v církvi, překlenuje propasti prostoru a času a činí ze vzpomínky na minulost přítomnost.
Nepochybují tedy zbožné knihy, když tvrdí, že v mystickém smyslu není rozdíl mezi Kalvárii a našimi oltáři, a že přítomnost při eucharistické slavnosti nás staví po bok Bohorodičky Panny Marie a sv. Jana přímo pod kříž. Proto tyto ikony bývají v pravoslavných chrámech. Ve svátostné anamnese se totiž ikony ztotožňují s realitou, symbol s tím, co představuje.
Proto vám všem přeji, abyste ve světle tohoto poznání, se společně setkali o Velikonočních svátcích se zpřítomnělým Kristem v eucharistii a přinesli si do svých domovů jeho Lásku a Pokoj v duši.
+ archimandrita Eugen